easyJet, 2011 Yılı Kâr Beklentisini Yükseltti

easyjet_cabin_crew_uniformAvrupa’nın önde gelen düşük maliyetli taşıyıcılarından easyJet, 2011 yılına yönelik kâr beklentisini yükseltti.

Daha iki ay kadar önce şirketten yapılan açıklamada, 2011 yılında 200-230 milyon Pound aralığında olacağı tahmin edilen kâr miktarı, 240-250 milyon Pound seviyesine yükseltildi.

easyJet buna ilaveten, yatırımcısını sevindirecek bir haber daha verdi ve bu yıl için özel bir kâr payı dağıtılacağını açıkladı.

easyJet için sene başında analistlerin yapmış olduğu kâr tahmini ise 179 milyon Pound mertebesindeydi. Şirket, sene sonu hedefi gerçekleşirse, sene başındaki tahminleri %40 civarında geçerek bir hayli başarılı bir performansa imza atmış olacak.

Tabii easyJet’in bu başarısının temelinde ne var diye baktığımızda, sene başında gerçekleştirilen iş modeli değişikliğinin olduğunu görüyoruz.

Havayolu 101’de sık sık değindimiz gibi, network taşıyıcı iş modeli ile düşük maliyetli model giderek bir biriyle iç içe geçiyor. Bunun sonucunda da easyJet gibi, daha önceleri iş amaçlı seyahat eden kitleyi pek de hedeflemeyen şirketler, artık gözlerini bu kârlı pazara dikiyor.

Mesela easyJet’in Temmuz seferlerindeki iş amaçlı seyahat eden yolcu sayısı, geçen yıla nispeten %20 artmış durumda.

Havayolu sektöründeki iş modeli değişiklikleriyle ilgili olarak 7 Şubat 2011 tarihli yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

ZF2EXSE5CQF2

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.