Grevci Personel Pass Bilet Hakkını Kaybediyor

Geçen hafta Cumartesi’den Pazartesi’ye üç gün yapılan ve önümüzdeki Cumartesi gününden itibaren bu kez dört gün olarak tekrar edilecek British Airways grevini hepimiz biliyoruz. Kabin memurları, özellikle maaşlarıyla ilgili şartlarda gerileme yaşanması ihtimaline karşı direnişe geçmiş durumdalar.

Ama bir atasözümüz der ki, “Dimyat’a prince giderken, evdeki bulgurdan olmak” her zaman ihtimal dahilindedir.

BA yönetimi aldığı bir kararla, hafta sonu yapılan greve katılan kabin personelinin pass bilet haklarını iptal ettiğini açıkladı. Söz konusu hak toplu sözleşme dahilinde verilen bir şey olmadığından, uygulamanın nasıl olacağı tamamen şirket yönetiminin uhdesinde bulunuyor.

Sendika ise bu gelişmeye karşı olarak, “pass bilet hakkının geleneksel ve rutin” bir uygulama olduğunu belirterek bu hakkın geri alınamayacağını savunmuş.

Sendika biraz iddialı konuşmuş gibime geliyor. Ama yine de belli olmaz. Orası Büyük Biritanya. Hâkimin bir tanesi çıkar ve personel lehine karar verir. Kimse de buna karşı çıkamaz.

Ne olursa olsun, daha önce de belirttiğimiz gibi bu grevden en fazla zarar görecek olan personelin kendisi. İş pass biletlerle başladı. Bakalım arkasından ne gelecek?

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.